.TXT [Max Cegielski]

1 年前
-
-
(基於 PinQueue 指標)
.TXT [Max Cegielski]

Jak się pisze, a jak jest napisane? Powieściopisarz i reportażysta Max Cegielski w rozmowach z pisarkami, literatami i… nie tylko. Co się kryje między wierszami? W .TXT zapraszamy do dyskusji raz w miesiącu w środę o 20:00 ON AIR, a tutaj zawsze – ON DEMAND.

Muzyka, blanty, literatura. Jaki był warszawski rap lat 90.?

Max Cegielski od dawna czekał na książkę, która pokaże początki rapu na szerokim, społecznym tle. A Filip Kalinowski (którego znacie na co dzień jako autora tekstów na newonce) w „Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90.” nie milczy jak na „Milczeniu Owiec” – pisze o rzeczywistości, w której się wychował. Zajmuje się nie tylko tym, kto i kiedy pierwszy puścił w radiu „Fuck the police”, ale dlaczego HWDP było kluczowym hasłem transformacji. O zespołach takich jak Stare Miasto niesłusznie zapomnieliśmy, Warszafski Deszcz przekradał się pomiędzy, ale na dzielni rządziła Molesta, ZIP skład czy inni „źli i łysi”. Niestety policja znów gania za sfrustrowanymi dzieciakami, którym warto przypomnieć, że na początku jednak rapowało się „nie dla sławy i nie dla pieniędzy”. Rozmawiają Max Cegielski z autorem – Filipem Kalinowskim i gośćmi: Anetą „Stellą” Stelmaszczyk i reprezentacją Trials X.

Tue, 04 Apr 2023 09:42:08 +0000
O sile i bezsilności – co zmienił rok wojny?

Max Cegielski wraz z gośćmi – Pawłem Pieniążkiem (autorem tytułu „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”) i Ziemowitem Szczerkiem („Wymyślone miasto Lwów”) rozmawiają o tym, co zmienił rok wojny na pełną skalę. W Ukrainie i w nas – w Polsce. Czy skończyła się rzeczywistość, jaką znaliśmy? Jaka będzie teraz Europa i świat?

Tue, 14 Mar 2023 19:46:49 +0000
Jeśli zastanawiacie się, czy nie powinniście iść do psychiatry – prawdopodobnie powinniście

Trzy różne osoby, trzy różne diagnozy, trzy różne książki, ale jeden skutek – depresja. I jeden cel – powiedzieć szczerze o tym, że problemy psychiczne są demokratyczne, niezależne od wieku, wykształcenia, zawodu, statusu społecznego i płci. Rozmawiają Max Cegielski i gościnie: Emilia Dłużewska, Cleo Ćwiek i Małgorzata Serafin. Jeśli zastanawiasz się, czy czujesz się wystarczająco źle, żeby pójść po pomoc – nie zwlekaj. Sięgnięcie po nią jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu. Sprawdź stronę zwjr.pl i pomóż sobie lub innym.

Sat, 11 Feb 2023 15:45:09 +0000
Co Strachota i Sokół myślą o instagramowym mindfulness?

Spotkało się trzech zwolenników przygód, którzy nie zgadzają się na stagnację i upadek ery odkrywców. Innymi słowy – Max Cegielski rozmawia z Juliuszem Strachotą i Wojtkiem Sokołem o najnowszej powieści autora „Buddaland” (wyd. „Wydałem”). Zapraszamy do świata wielkich wypraw, zaginionych świątyń, kolesi na motocyklach i mafii. To ironiczny portret zachodniej obsesji na punkcie buddyzmu, której wynikiem jest zalewająca nas z wszystkich stron kapitalistyczna duchowość. Żeby nie zdradzać zbyt wiele – główny bohater w pogoni za swoimi poprzednimi wcieleniami wyrusza w podróż do Indii. Crazy enough?

Mon, 16 Jan 2023 16:44:08 +0000
Po co drukować internet? Maja Staśko i Piotr Marecki w „.TXT”

Maja Staśko – dziennikarka, scenarzystka, aktywistka. I osoba, która codziennie doświadcza hejtu. Kiedy rano sprawdza skrzynkę, widzi wiadomości: „Głupia p*zda. Szmata. S*ka. Zrób mi loda. Zgwałcę cię. Zabij się”. W książce „Hejt polski” udokumentowała cały ten proces. Mimo że opublikowanie tych wszystkich okropności nie oczyściło jej, to przynajmniej ta książka pomaga innym. Odzywają się do niej dzieciaki, które też są hejtowane. W końcu młode pokolenie od internetu już nie ma jak się odciąć. Oprócz „Hejtu polskiego” omawiamy też inne pozycje wydawnictwa Ha!art, bo w podcaście gościnnie możecie usłyszeć prowadzącego je doktora Piotra Mareckiego – pisarza i kulturoznawcę.

Sun, 08 Jan 2023 19:00:00 +0000
„Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje” to książka o Tobie, Tobie i Tobie też

„Podmiot osiągnięć” to termin, który autor Byung-Chul Han wprowadził do „Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje”. W tym epizodzie Max Cegielski rozmawia z tłumaczem książki Rafałem Pokrzywką i redaktorem naczelnym Krytyki Politycznej Julianem Kutyłą. Kim jest ten podmiot? To człowiek, który przymus zastąpił możliwością. Jest postacią współczesną, nad którą nie stoi system recesji. Jednak nie dajcie się zwieść. Nie jest to postać szczęśliwa. To refleksja na temat otaczającej nas rzeczywistości. Pełnej samookaleczenia i problemów ze zdrowiem psychiczym. Czy to najlepsza zagraniczna książka non-fiction w 2022 roku?

Sun, 25 Dec 2022 10:00:13 +0000
O „Niewyczerpanym żarcie” – książce, która na nowo definiuje granice powieści

O literackim wydarzeniu roku w kategorii proza obca, czyli o „Niewyczerpanym żarcie” Davida Fostera Wallace’a Max Cegielski porozmawiał z Maciejem Jakubowiakiem z „Dwutygodnika” i tłumaczką – Jolantą Kozak. W pewnym sensie ta powieść jest jak kostka Rubika, a jej tłumaczenie na język polski zajęło tyle samo czasu, ile napisanie oryginału. Czy da się podsumować tę książkę w jednym zdaniu? Nie za bardzo. Można napisać, że jest to gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretująca najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat. Czytałeś? Odpal podcast. Nie czytałeś? Odpal podcast i daj się namówić.

Sun, 18 Dec 2022 10:00:13 +0000
Książkowe podsumowanie roku 2022

Nie wiecie, co czytać? Max Cegielski spieszy na ratunek z subiektywnym książkowym podsumowaniem roku 2022. Zbiór opowiadań „Białe noce” Urszuli Honek, Maria Karpińska i jej powieść „Ucichło” czy „Bella Ciao” Piotra Siemiona i „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych powieści, żeby uratować świat” autorstwa Marcina Napiórkowskiego. To tylko niektóre z pozycji, które znajdziecie w tym zestawieniu. Dlaczego Max wybrał te, a nie inne? Sprawdź podcast i wybierz lekturę dla siebie.

Sun, 11 Dec 2022 10:00:12 +0000
W poszukiwaniu Drugiej Ziemi, czyli sci-fi o dylematach etycznych z romansem i wątkiem postapo w tle

Powieść Magdaleny Salik „Płomień” to zderzenie rzeczywistości alternatywnej z niespełnionymi aspiracjami ludzkości. Co może zjednoczyć podzielony świat? Rozwiązaniem wydaje się nowy prometejski mit: ogólnoświatowy projekt wyprawy międzygwiezdnej do zbadania pokrytego lodem globu – w kosmosie odkryto nadającą się do zamieszkania… Drugą Ziemię. Naukowcy szykują się do największej z dotychczasowych misji ludzkości, a za przygotowania „Płomienia” do startu odpowiada charyzmatyczny astrofizyk i inżynier technologii kosmicznych. Brzmi znajomo? O kolesiach z Kompleksem Boga, filozoficzno-etycznych pytaniach, o których nie myślimy na co dzień i tym, ile tak naprawdę kosztowałoby nas przeniesienie się do internetu.

Sun, 04 Dec 2022 10:39:00 +0000
O miłości, ale brutalnym językiem – ta książka nie pozostawi was obojętnymi

„Ten się śmieje, kto ma zęby” – nowa książka wielokrotnie nagradzanej autorki Zyty Rudzkiej to historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Wera kolejno straciła miłość, męża, pracę, ale jest nie do zdarcia. Nie czuje się ofiarą. Kocha, kogo chce i żyje, jak chce, stąd jej siła. To nie jest kolejna subtelna powieść o żałobie i stracie, raczej o świecie, który wymaga radykalnego języka – podłym, zimnym, parszywym. Ale też o miłości, coming oucie i walce o przetrwanie. O kobiecie silnej, która nigdy nie składa broni.

Sun, 27 Nov 2022 10:00:14 +0000
Underground w Polsce lat 80. i 90. oraz obowiązkowa skóra i ćwieki, czyli historia metalu oczami Jarka Szubrychta

Muzyk legendarnego Lux Occulta oraz dziennikarz znany szerszym kręgom muzycznym – Jarek Szubrycht już od nastoletnich lat wiedział, że jego drogą jest metal. A metal to nie tylko muzyka – to styl życia (skóra i ćwieki na wieki!), dyscyplina sportowa (w której konkuruje się o najbardziej ekstremalne brzmienie, najbardziej radykalne postawy i najbardziej kuriozalne opinie) i… grupa terapeutyczna (na długo przed internetem). W metalu siedzi od lat, dlaczego dopiero teraz napisał „Skórę i ćwieki na wieki”? O tym w rozmowie Maxa Cegielskiego z gościem, ale też o miłości do muzyki i programowej offowości, która jest zapisana w DNA tej subkultury.

Sun, 20 Nov 2022 12:10:00 +0000
Trup dziecka w formalinie, walka z uzależnieniem i bydgoskie Archiwum X, czyli o nowym kryminale Roberta Małeckiego

Robert Małecki – jeden z najbardziej cenionych polskich autorów powieści kryminalnych w rozmowie z Maxem Cegielskim o „Wiatrołomach”, czyli pierwszym tomie nowej serii o śledczych z bydgoskiego Archiwum X. Zbrodnia doskonała nie istnieje, a przestępcę, który sądzi, że uniknął kary, w każdej chwili może dosięgnąć sprawiedliwość. Policjanci z bydgoskiego Archiwum X mają bowiem jeden cel – odkryć prawdę i ukarać winnych. Trzy dekady później komisarz Maria Herman przechodzi osobiste piekło, próbując uwolnić się od podstępnego nałogu. A nic tak nie łamie życia, jak dążenie do prawdy.

Sun, 13 Nov 2022 13:19:00 +0000
Powieść o polskiej wsi z trupiakami i zombiakami w tle. Łukasz Barys

Zdana matura jako gwarant uzyskania paszportu do nieba? Obowiązek chodzenia do szkoły, z którego nie zwalnia nawet… śmierć? Łukasz Barys – laureat Paszportu „Polityki” 2021 w swojej nowej powieści „Jeśli przecięto cię na pół” przekracza podział na żywych i martwych zapraszając nas do świata, w którym cały czas żyjemy ze zmarłymi. O fascynacji „Balladyną”, nawiązaniach do „Dziadów” i próbach pogodzenia się ze światem w obliczu niespodziewanej straty, która zmusza do poszukiwania prawdy o sobie w telewizji, w stodole i w szkole, w kościele, a nawet na cmentarzu.

Sun, 06 Nov 2022 10:00:09 +0000
O tym, jak uchwycić literacko... terapię. Maria Karpińska

Główny bohater najnowszej powieści Marii Karpińskiej „Ucichło” szuka ratunku w terapii, podczas której tworzy narrację o swoim życiu. Przeplatają się tu wątki przyjaźni, miłości między rodzeństwem i skomplikowane zależności między tymi dwoma, a im dalej posuwamy się w głąb historii – wątki zaczynają się mieszać i gubić, opowieść się rozpada. Razem z nią rozpada się narrator. Czy rzeczywiście na tym polega jego problem, że stoi z boku własnej historii wciąż tylko obserwując, zamiast ją przeżywać? O niezgodzie na śmierć, pułapkach terapii oraz balansowaniu na granicy prawdy i fikcji.

Sat, 29 Oct 2022 07:00:11 +0000
Opowieść o współczesnej Ukrainie. Mykoła Riabczuk

Mykoła Riabczuk – laureat Narodowej Nagrody Ukrainy im. Tarasa Szewczenki. W swojej książce „Czternasta od końca” opowiada o tym, czym jest Ukraina, z czym się utożsamia i jakich wartości broni. Czy określenie Sowiecka inwazja na Ukrainę jest poprawne? Dlaczego na zachodzie określano Ukrainę jako naród znikąd? Na audycję zaprasza Max Cegielski.

Sun, 23 Oct 2022 09:00:16 +0000
Mówienie o kryzysie psychicznym wciąż wymaga odwagi. Agnieszka Jucewicz

25% społeczeństwa zetknie się z kryzysem psychicznym. Osoby, które go doświadczają, są wśród nas, chociaż bardzo często tego nie dostrzegamy. Wykształcenie czy miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Czy język jest w stanie pomóc w walce z tabu i jak powinniśmy go uelastyczniać? W tym odcinku .txt rozmawiamy z Agnieszką Jucewicz, autorką książki „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego”. Na audycję zaprasza Max Cegielski.

Tue, 18 Oct 2022 18:05:09 +0000
TikTok, znane twarze i tania technologia – jak Chiny kolonizują świat? Sylwia Czubkowska

Chiny na każdym polu starają się odzyskać pozycję mocarstwa. W jaki sposób przejmują naszą część świata, w tym Polskę? Sylwia Czubkowska, uznana dziennikarka, która od lat bada chińskie wpływy w Europie – prowadzi pierwsze takie śledztwo i ujawnia nieznane fakty, analizuje metody działań Państwa Środka, obnaża korupcję i demaskuje olbrzymią machinę dezinformacyjną. Czy Chiny chcą podbić świat? Nie. Chcą go zdominować, gospodarczo. Na rozmowę wokół najnowszej książki autorki zaprasza Max Cegielski.

Sun, 09 Oct 2022 09:00:06 +0000
Jak napisać dobrą przyszłość, która się ziści? Marcin Napiórkowski

Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury; zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. W swej najnowszej publikacji „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat”, zastanawia się nad naszymi opowieściami o przyszłości. Analizuje w tym celu najgłośniejsze w ostatnich latach prace naukowe i popularyzatorskie, społeczne debaty, a nawet... poradniki dietetyczne. Wnioski? Naszymi umysłami rządzi technooptymizm i technopesymizm. Pierwszy proponuje naiwną wiarę w postęp bez zastrzeżeń, drugi – powrót do wyidealizowanej przeszłości lub ponury katastrofizm. Czy to jedyny wybór?

Sun, 02 Oct 2022 10:17:38 +0000
Gdzie leży granica między prawdziwym światem a fikcją literacką? Piotr Rogoża

Co łączy tragicznie zmarłą instagramową modelkę, nastoletniego streamera gier komputerowych i depresyjnego trenera uwodzenia? Czy w publikowanych przez nich treściach kryje się dodatkowy przekaz dla wybranych? A jeśli ktoś naprawdę manipuluje nami dla osiągnięcia swoich celów, tworząc bańki informacyjne? „Konwersja” to thriller, który zdecydowanie trzyma czytelnika w napięciu. Max Cegielski w rozmowie z Piotrem Rogożą – pisarzem, scenarzystą, projektantem narracji w grach komputerowych i… koneserem teorii spiskowych.

Sun, 25 Sep 2022 10:18:03 +0000
O sprzedawaniu wolności za pewien rodzaj wygody. Hari Kunzru

Przenosimy się z powrotem na Big Book Festival, który miał miejsce tego lata pod patronatem newonce. Max Cegielski zaprasza na rozmowę krytyka literackiego – Łukasza Grzymisławskiego z Harim Kunzru wokół najnowszej książki autora. „Czerwona pigułka” to powieść o inwigilacji, wyborach rodem z „Matrixa", kwestiach alt-right, o kreatywności, o incelach (w pewnym sensie), ludzkiej psychice i historii. To opowieść z XXI wieku opowiedziana przez pryzmat przeszłości, której najmroczniejsze rozdziały wciąż mają wpływ na naszą teraźniejszość. O tym, jak internet zmienił nasze postrzeganie świata, wypaleniu twórczym, heglowskim ukąszeniu intelektualisty oraz faszyzmie, który czai się w naszych głowach. Rozmowę tłumaczy Aga Zano.

Sun, 18 Sep 2022 09:45:08 +0000
Co przyniosło pierwsze 100 dni wojny? Michał Sutowski i Agnieszka Wiśniewska

Ta wojna nie trwa od 24 lutego, ale od lat. Agnieszka Wiśniewska i Michał Sutowski, redaktorzy i współautorzy książki „Co wyrośnie z kieszeni pełnej ziaren słonecznika?” tłumaczą, jak wiele ma ona wymiarów i jak przekłada się na procesy, które na pierwszy rzut oka wydają się być z nią tylko luźno związane. Książka obala wybrane wyobrażenia o zagrożeniach, ale też dokłada do narracji o wojnie nowy klimatyczny wymiar. Kto tak naprawdę jest winny podwyżkom cen ropy i gazu? Czy wojna może być pretekstem do przyspieszenia i pogłębienia polityki klimatycznej na zachodzie? Czym jest ekologia wojenna?

Mon, 12 Sep 2022 09:45:44 +0000
Historia zbudowana na planie szachów. Barbara Sadurska

Barbara Sadurska grała z ojcem w szachy jeszcze zanim nauczyła się czytać, a figury szachowe stawały się dla niej bohaterami i antybohaterami snutych przy rozgrywkach historii. To właśnie na podobieństwo planu szachów buduje narrację w „Czarnym hetmanie”, multiplikuje rzeczywistości i w fascynujący sposób nakłada na siebie odległe czasy i ludzkie losy – jest tu mit, opowieść kombatancka, jest świadectwo traumy, ale też komputerowa strzelanka. Kolejne ruchy powodują pojawienie się kolejnych wątków i planów, które same musimy sobie poukładać, a główny bohater powoli i stopniowo odsłania karty i odkrywa przed nami, że jest zbrodniarzem wojennym.

Sun, 04 Sep 2022 12:08:54 +0000
„Wojna to najgłupsza rzecz, jaką ludzkość wymyśliła”. Magdalena Rigamonti

Max Cegielski w rozmowie z Magdaleną Rigamonti o wojnie, którą pamiętają już tylko nieliczni oraz o wojnie, którą zapamięta każdy z nas. Jej zbiór wywiadów „Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie” to spisane świadectwo ludzi, którzy przeszli przez piekło wojny i nie boją się mówić na głos tego, co bywa manipulowane lub niedopowiedziane. Bardziej boją się teraz milczenia. „Póki żyję, będę opowiadać” – to częsta postawa osób, które doświadczyły okrucieństwa przemocy zbrojnej i których trauma przekazywana z pokolenia na pokolenie, nadal wybrzmiewa w naszej codzienności. Czego mogą nas nauczyć wspomnienia tych ludzi? Kto, jak nie oni, może nam dać prawdziwą lekcję człowieczeństwa?

Sun, 28 Aug 2022 09:45:05 +0000
Czy do nocy polarnych można przywyknąć? Ilona Wiśniewska

Żeby napisać „Migot”, Ilona Wiśniewska pojechała do najbardziej wysuniętych na północ osad Grenlandii. Jak wygląda życie łowców, których jest już coraz mniej? Zdobycie zaufania polarnych Inuitów wymaga wyczucia i czasu. Uczestniczyła w polowaniach i przysłuchiwała się rozmowom, w których przeplatają się codzienność, katastrofa klimatyczna, historia i skomplikowane relacje z resztą świata. Usłyszała: „Nie spiesz się. Ugotuj coś. My też chcemy wiedzieć, kim jesteś”. Kim są oni? Ludzie, którzy „najlepiej radzą sobie sami” – Inuici?

Sun, 21 Aug 2022 09:45:10 +0000
Od Marvela do Nagrody Pulitzera, czyli przegląd najlepszych komiksów

Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni i kolekcjoner komiksów przedstawia subiektywną selekcję powieści graficznych. „Umowa z Bogiem”, której autor zaczynał od komiksów marvelowskich po to, by na starość stworzyć jedną z pierwszych powieści gatunku i dzieło kanoniczne; „From Hell”, czyli świetnie udokumentowana historia Kuby Rozpruwacza; „Maus”, o traumie ocalałych z Holokaustu i zarazem pierwsza powieść graficzna, która dostała Nagrodę Pulitzera – to tylko niektóre z tytułów, po które warto sięgnąć, jeśli mając zajawkę na komiksy – chce się wskoczyć na wyższy level.

Tue, 16 Aug 2022 11:45:00 +0000
„Ile jeszcze kobiet przypłaci życiem tango z pięknym żigolo?”. Michał Witkowski

Trudno lepiej zareklamować literaturę gatunkową, niż przyznać, że zarwało się przez nią dwie noce. A właśnie to przytrafiło się Maxowi, kiedy czytał najnowszą powieść Michała Witkowskiego. Jak sam autor mówi, w przeszłości każdego fascynuje coś innego, a fakty przelane na papier nigdy nie pozostaną całkowicie obiektywne. „Tango” to czarny kryminał retro (czy może raczej – antykryminał) osadzony w dwudziestoleciu międzywojennym i wciągająca, lekko przegięta campowa wizja przeszłości, którą Witkowski zręcznie odmalował wedle… swojego widzimisię.

Sun, 07 Aug 2022 13:03:56 +0000
Jak być dzisiaj mężczyzną? Jakub Wiśniewski

Jak przyznaje autor: fabuła i temat przewodni bardziej przyciągnęły czytelników, niż sama książka. Sen o ciężarze męskości i przytoczone we wstępie rozmowy ciągnące się gigantyczne jądra, to tylko jeden z tematów poruszanych w powieści Jakub Wiśniewskiego. To obraz uzależnionych od pornografii i przytłoczonych męskością ludzi. Nie ma w nim czarnych i białych bohaterów. Jest za to lubiana w ostatnim czasie dekonstrukcja fabuły i postaci. Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Mon, 01 Aug 2022 14:47:08 +0000
Zagrani na śmierć. Tomasz Lada

„Nie będę z tym Ladą rozmawiał, on pisze o narkomanach” – usłyszał kiedyś Tomasz Lada, chociaż o bohaterach swojej książki „Zagrani na śmierć. Mroczne ścieżki polskiego undergroundu” nigdy nie myślał, jak o narkomanach. Raczej jak o facetach, którzy w poszukiwaniu tego „czegoś” poczynili jeden krok za daleko. Rołt, Skandal, Sadek. Poza tragicznymi okolicznościami śmierci łączyła ich też szczególna wrażliwość muzyczna i przeświadczenie, że prawa fizyki ich nie dotyczą. We wszystkich zespołach w pewnym momencie pojawia się problem kasy i tego, kto jest tak naprawdę szefem. Ale to nie wszystko.

Sun, 24 Jul 2022 09:45:11 +0000
When things go South. Gabriel Krauze

Samo życie, czyli o londyńskich blokowiskach w „Tu byli, tak stali” autorstwa Gabriela Krauze (przekład Tomasza S. Gałązki). Czym różni się polska ośka od South Kilburn i innych blokowisk na wyspie? Z czym wiąże się dojrzewanie w chuligańskiej masce agresora i czy można pod nią znaleźć chłopięcą wrażliwość? Narkotyki, dilerka i rozboje to tylko tło dla historii o emocjach i dorastaniu na londyńskiej ulicy – w której można się odnaleźć, nawet jeśli z okresu dojrzewania wyszliście bez wyroku. Zaprasza Max Cegielski.

Sat, 16 Jul 2022 09:00:16 +0000
Nadal mają apetyt na życie. Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Przepisy na życie w dobrym smaku, Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki, serwują w książce kulinarnej, przeplatanej anegdotami z życia - „Królik po islandzku”. Z myślą o wydaniu odświeżonych i tych zupełnie nieodkrytych historii z własnego życia, nosili się 5 lat. Ta pozycja to uczta nie tylko dla koneserów literatury i nie tylko dla osób po 50 roku życia. To zbiór opowieści, które podkręcają smak codzienności, niczym umami. Zaprasza Max Cegielski.

Sun, 10 Jul 2022 11:13:00 +0000
Sexworking bez wstydu po obu stronach. Karolina Rogaska

Język może być wspierający albo stygmatyzujący. Ten, którego używa Karolina Rogaska w swoim reportażu „Bez wstydu. Sexpraca w Polsce” z pewnością jest odzwierciedleniem zmian nie tylko językowych, ale kulturowych i społecznych, które można zaobserwować na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jakich bohaterek brakuje w książce? Kim są klienci korzystający z usług seksualnych? Dlaczego tytułowy wstyd leży po obu stronach, ale z ewidentną przewagą po stronie i na niekorzyść pracownic seksualnych?

Mon, 04 Jul 2022 09:56:03 +0000
Szpiegowski romans o UFO, czyli o najnowszej powieści Łukasza Orbitowskiego

Najnowsza powieść „Chodź ze mną” Łukasza Orbitowskiego to w jednym zdaniu „szpiegowski romans o UFO”. Książka w jakimś stopniu inspirowana faktami, bo jak sam autor przyznaje – oparta między innymi na gdyńskich legendach ufologicznych, historii miasta i smaczkach epoki. Czy Gdynia to rzeczywiście polskie Roswell i dlaczego gość Maxa Cegielskiego po skończeniu pierwszej wersji tego utworu postanowił… napisać go od nowa? Sprawdźcie .TXT!

Mon, 27 Jun 2022 15:21:00 +0000
.TXT special: Big Book Festival 2022

Max Cegielski wraz gościniami i gośćmi: Anną Król (szefową festiwalu), Radkiem Łukasiewiczem, Matyldą Damięcką, Filipem Skrońcem i Gabrielem Krauze, zapraszają na odcinek specjalny .TXT, w całości poświęcony Big Book Festival 2022. Poznaj program Dziesiątego Międzynarodowego Dużego Festiwalu Czytania, który odbywa się pod hasłem „DO WIDZENIA, DO JUTRA!” od 24 do 26 czerwca. Serdecznie zapraszamy!

Mon, 20 Jun 2022 13:38:22 +0000
„Bella, ciao” to jest Polska właśnie. Piotr Siemion

O jakiej Polsce mowa w „Bella, ciao”? Na pytanie, które licznie mogą zadawać sobie czytelnicy, łącznie z Maxem Cegielskim na czele, pytamy Piotr Siemiona. Powieść-opowieść, utrzymana w nieco postapokaliptycznym klimacie, kryje w sobie wiele nieoczywistości i wyzwań, jakie autor postawił przed sobą samym i czytelnikami. To próba odpowiedzi na pytanie: jak poradzić sobie z ponowoczesnością, kiedy nie zdążyliśmy pożyć nowoczesnością? To także jedna z nielicznych pozycji w świecie polskiej literatury, której autor nie bał się brudów, bójek, seksu i bardzo mocnych scen akcji na stronach utworu. Jak i czy reagować, jeśli świat ze względu na przypadkowy zbieg zdarzeń i wybuchu wojny w Ukrainie, interpretuje utwór jako opis tamtejszych wydarzeń? Czy walka z interpretacjami, które płyną z dynamicznej rzeczywistości w ogóle ma sens? Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 12 Jun 2022 09:45:10 +0000
Tłumacz z języka prawnego na ludzki. Adam Bodnar

„Nigdy nie odpuszczę” to podsumowanie kadencji Adama Bodnara na stanowisku RPO i wnioski, które wyniósł po 6 latach piastowania urzędu. To także (a w zasadzie głównie) literatura zaangażowana. Pozycja, stworzona wraz z Bartoszem Bartosikiem, ma zagrzewać do działania, boju i zgodnie z tytułem – nie odpuszczania. Samym sobie i władzy. Co było złem pierwotnym w wymiarze sprawiedliwości? Dlaczego nasze społeczeństwo nie zwracało uwagi na prawo, dopóki nie zostało ono rażąco łamane przez władze? Ile znaczy niezawisłość i niezależność sędziów dla przeciętnego obywatela? Adam Bodnar, jak mało kto, potrafi przekładać z prawniczego na ludzki i jak mało kto, stara się swoimi wypowiedziami nie zapisywać do żadnej partii politycznej.

Sun, 05 Jun 2022 09:30:12 +0000
„Gruba” lekcja dla naszego społeczeństwa. Maria Mamczur

Ktoś stwierdził, że jest nieobiektywna bo gruba. I nie znalazł powodu do wydania jej książki. Na pomoc, a w zasadzie ze zdrowym rozsądkiem i szczęściem dla czytelników i całego naszego społeczeństwa, ruszyła Krytyka Polityczna, która nie miała wątpliwości do potrzeby wydania „Grubej” Marii Mamczur, gościni Maxa Cegielskiego. A ta pełna jest nienawiści, wstydu i ofiar. Nie autorka. Książka, będąca rzetelnym reportażem po codzienności osób chorujących na otyłość. Nie znajdzie się w niej porad ani motywacji do zmienienia swojego życia z „przed” na „po”. To brutalny obraz tego, z czym mierzą się grubi każdego dnia, dlaczego świat ich nienawidzi i przed jakimi wyzwaniami stają osoby, które w różnej formie i momencie swojego życia, doświadczały fatfobii. Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 29 May 2022 09:00:10 +0000
Przypadek Lustrzanny, tom 1. Nicola Le Strange

Nicola Le Strange w specjalnym wydaniu .TXT „mniejszym”, wraca do newonce na prośbę clubowiczów i zaproszenie Maxa Cegielskiego! Tym razem Nicola bierze na warsztat powieść Christelle Dabos: „Zimowe zaręczyny. Lustrzanna. Tom 1”. O czym właściwie jest ta książka i co sprawia, że Nicola tak surowo ją ocenia? Trochę jej nie rozumie, trochę nie ma dla niej sensu, ale co tak naprawdę kryją strony tego misternie skonstruowanego steampunkowego świata? Oceńcie sami, na .TXT mniejsze zaprasza Max Cegielski i Nicola Le Strange.

Fri, 27 May 2022 06:34:00 +0000
Nie przypuszczał, że będzie robił pożyteczne rzeczy. Radek Rak

Laureat nagrody Nike. Oprócz pisania zajmuje się weterynarią. Radek Rak odwiedził Maxa Cegielskiego przy okazji wydania na świat swojego najmłodszego dzieła - „Agla. Alef”, opowieści o młodych ludziach, dojrzewaniu i przemianach. Nigdy nie określa swoich książek, bo jak tłumaczy, strasznie by go to pętało na etapie tworzenia. Deklaruje, że starał się, aby była to książka bogata niczym rogale świętomarcińskie. Fantastyka z twardym porządkiem i opisami rozdziałów jak w Kubusiu Puchatku, a to wszystko po to, żeby zachować immersyjność historii - najważniejszej cechy fantasy. Chciałby, aby odbiorcy mogli zrozumieć świat przedstawiony wszystkimi zmysłami. Skąd u niego fascynacja przeobrażeniami występującymi w naturze, do których zawsze nawiązuje w swoich dziełach i skąd na polskiej scenie literackiej opór do luzowania granic między gatunkami, a on sam jest niejako wyjątkiem potwierdzającym regułę? Dlaczego nigdy w życiu nie chciałby trafić na listę lektur i skąd u niego skąpstwo na inne hobby? Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 22 May 2022 09:00:15 +0000
O zagładzie pisze się wiele. Hanka Grupińska

„Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego” - to zbiór rozmów nie tylko o walce w powstaniu, ale także o codziennym życiu za murami getta. Hanka Grupińska, autorka książki, przez 15 lat przeprowadzała rozmowy ze świadkami tamtych wydarzeń, które złożyły się na obszerny reportaż, a w zasadzie świadectwo tamtych dni. Zdradza, dlaczego to getto było triggerem dla walk podziemia, kto komu nie pomagał i dlaczego w zasadzie nikomu nie pasowało powstanie w gettcie. Nie ma poczucia, że wydarzenia z kwietnia 1943 roku są za mało upamiętniane, a ona sama jest rezerwuarem pamięci rozmówcom. Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 15 May 2022 09:45:11 +0000
Nie interesuje jej literatura zaangażowana. Urszula Honek

Zbiór opowiadań, w których nie ma przypadku. Począwszy od nazwy, która swoje początki ma w lękach samej autorki, po zazębiające się opowiadania, które łączy misterna kompozycja i śmierć jako motyw przewodni. Urszula Honek, autorka opowiadań „Białe noce” gości u Maxa Cegielskiego. Zdecydowała się na przybliżenie obrazu urokliwej miejscowości o nazwie Binarowa szerszemu gronu, a przyświecała temu chęć, nie misja, bo jak sama mówi: nie interesuje jej literatura zaangażowana. Czego wymaga od siebie i literatury? Czy w dzisiejszym świecie ciężko o twórczą niezależność? O powrotach z wielkich miast, postrzeganych jako porażka i nagrodach, jakie kryją małe miejscowości, przez poetyczno-literacki pryzmat. Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 08 May 2022 09:45:10 +0000
Rzucić wszystko i zaczytać się w Bieszczadach. Adrian Markowski

Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę - to podtytuł książki, która jest przedmiotem rozmowy Maxa Cegielskiego z jej autorem - Adrianem Markowskim. Kiedy spotykają się pasjonaci książek i podróży, to rozmowa staje się niczym innym, jak przewodnikiem po wyjątkowych miejscach, tytułach i trafnych spostrzeżeniach. Opowieść, będąca jednocześnie wędrówką po (według niektórych) najpiękniejszych pasmach górskich w Polsce, zabiera czytelników krok dalej w głąb Bieszczad. Wyostrzenie pozostałych zmysłów pozwoli odkryć to miejsce w pełni i znaleźć w nim swoje własne ścieżki doświadczania. A wyostrzenie słuchu i dokładne wysłuchanie tego epizodu, zaprowadzi Was do myśli o spakowaniu plecaka i ruszeniu na południe Polski. Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 01 May 2022 09:00:10 +0000
Dzień z życia miliarda Hindusów. Paulina Wilk

Wznowiony i odświeżony reportaż o Indiach autorstwa Pauliny Wilk, to z pewnością nie jest odgrzewany kotlet. Mało kto potrafi oddać charakter i klimat tych terenów tak, jak ona. Miała szczęście jeździć przez 8 lat i szukać inspiracji bez deadline’ów i narzuconych tematów. Dokładając do tego komfort „nielizania świata przez szybę” - stworzyła „Lalki w ogniu - opowieści z Indii”, w której w niebywały sposób relacjonuje życie niewiarygodnie schludnych ludzi w niebywale brudnym kraju. Czy faktycznie przyłożyła się do upadku polskiej szkoły reportażu? Co wymagało redakcji od 2011 roku, kiedy książka została wydana po raz pierwszy? W odróżnieniu od Indii, w których pytania się raczej tylko zadaje, w tym epizodzie pada również wiele odpowiedzi. Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 24 Apr 2022 09:45:22 +0000
„Świeccy”, czyli mokry sen lewaków. Marcel Andino Velez

Jak wygląda rodzaj współczesnej utopii o Polsce, napisany jako ucieczka od brutalnej rzeczywistości pandemiczno-faszystkowsko-wojennej? Marcel Andino Velez zabiera nas na krajoznawczą wycieczkę po wyśnionej Polsce, w powieści „Świeccy”. Powieści młodzieżowej, jednak napisanej dla dorosłych, ku pokrzepieniu lewicowych serc. Na ile jest to opowieść historyczna, a ile z niej to współczesna intryga? Jak wyglądałaby Polska bez kleru i co wspólnego z tym wszystkim ma Pan Samochodzik? Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 17 Apr 2022 10:49:18 +0000
Wszystko zaczęło się od baby z ogonem. Gaja Grzegorzewska

Czy człowiek jest z natury zły? Na to pytanie, w oparciu o 600 stron queerowego sci-fi, postarają się odpowiedzieć Max Cegielski wraz z gościnią, Gają Grzegorzewską, autorką powieści „Selkis”. Książka napisana z niechęci do ludzi, w której nie sposób nie zauważyć szekspirowskiej mściwości gatunku. Zdekonstruowane koncepcje i twisty fabularne od pierwszej strony, to z pewnością to, co definiuje najnowsze dzieło autorki. Czy świat, w którym bycie człowiekiem jest stanem fatalnym, a uczłowieczanie staje się karą, wpisuje się w otaczającą nas rzeczywistość? To rozmowa o rozpychaniu się i przekraczaniu kolejnych granic w literaturze i bezkresnej miłości wobec postmodernizmu w każdej formie. Włączcie .TXT, zaprasza Max Cegielski.

Sun, 10 Apr 2022 09:45:11 +0000
Prawa kobiet to nie kwestia honoru. Ludwika Włodek

Tym razem w .TXT historie kobiet, które mogły być ministrami i parlamentarzystkami we własnym kraju, ale nie mogły same wynająć mieszkania. Teraz nie mogą nawet uczyć się w szkołach. Odkąd Afganistan, bo o nim mowa, został zawładnięty przez Talibów, kobiety nie mają tam niemal żadnych praw. Jakie więc czeka je życie w państwie, w którym króluje patriarchat? Ludwika Włodek, autorka książki "Buntowniczki z Afganistanu", w rozmowie z Maxem Cegielskim opowie między innymi historię Limo, której ojciec stoczył walkę z całym klanem, aby jego córki mogły się uczyć. Wszyscy krewni byli przeciwni, bo przecież "zamiast szkoły, powinien być mąż". Jakie konsekwencje poniosła Homejro, z którą rozwiódł się mąż, ponieważ nie zgodziła się na drugą żonę? O tym, co było, co jest i co dopiero będzie się działo w Afganistanie. Włączcie .TXT, zaprasza Max Cegielski

Mon, 04 Apr 2022 15:45:12 +0000
Jeden człowiek i wiele wątków, czyli Max Cegielski i „Nazywam się Czogori”

Specjalne wydanie .TXT! W roli prowadzącej... Agnieszka Szydłowska. W roli gościa? Max Cegielski. Maxa raczej nie trzeba tutaj przedstawiać, ale formalności to formalności. Pisarz, dziennikarz, prezenter radiowy, człowiek mający szczęście do talentów i nieszczęście do innych rzeczy, tym razem sam zasiadł przy gościnnym mikrofonie. A okazja do rozmowy jest nie byle jaka, bo jest nią premiera najnowszej książki Maxa - „Nazywam się Czogori”, czyli powieści o tym, o czym milczą książki himalaistów. Jaka jest historia głównego bohatera i dlaczego jej autor jest do niego na pewien sposób podobny? Duża góra, nie K2 - Czogori. Mówią o niej „ona”, ale czy ona w ogóle jest kobietą z wyboru? W tym epizodzie poruszamy się po męskim świecie opanowanym przesądami na temat kobiet, ale też przekraczamy możliwości naszej wyobraźni. Posłuchajcie o tym, jak łączyć świat rzeczy ożywionych i nieożywionych i o wyzwaniach, jakie niesie ze sobą przedstawianie perspektywy czasowej. Na .TXT oraz do lektury (!) zapraszają Agnieszka Szydłowska i Max Cegielski.

Sun, 27 Mar 2022 09:45:09 +0000
Z rzemieślnika w artystę w Japonii. Piotr Milewski

Ponoć Japończycy są znani z gościnności. Piotr Milewski Wielokrotny, laureat Nagrody Magellana, spędził w Japonii dziewięć lat, co zaowocowało poświęconymi jej książkami. W rozmowie z Maxem Cegielskim opowiedział o tym, czego doświadczył przez pięć lat pracy w japońskiej korporacji. Poszedł do pracy z obowiązku, bo powiększała mu się rodzina, jednak po powrocie do Polski przelał swoje wspomnienia na papier i powstała „Planeta K.”. Czy łatwo mu było się przystosować do panujących reguł? Jak wychodziło mu poranne i wieczorne pozdrowienie w pracy? Poza Japonią, w rozmowie pojawiły się także momenty uniesienia na Islandii czy refleksje po podróży przez Rosję.

Mon, 21 Mar 2022 16:45:09 +0000
Stanisław Lem mógłby dziś stać na czele korporacji. Agnieszka Gajewska

Gościnią tego epizodu .TXT była dr Agnieszka Gajewska. Polska literaturoznawczyni, wykładowczyni, aktywistka feministyczna oraz autorka. Jej najnowsza książka „Wypędzony z wysokiego zamku” to podróż do przeszłości Lema, która w dzisiejszych czasach wydaje się być (niestety) nieprawdopodobnie aktualna. Jak pojemnym formatem jest science fiction, jeśli chodzi o oddanie doświadczenia prześladowania i złożoności problemów wydarzeń, które mają miejsce w rzeczywistości? Gdyby Stanisław Lem żył dzisiaj, mógłby stać na czele korporacji zajmującej się big data, bo oprócz, a nawet bardziej, niż wybitnym pisarzem, był naukoznawcą i prekursorem zbierania i analizy danych, które później wykorzystywał w swojej działalności. „Wypędzony z wysokiego zamku” to pozycja niezwykle przełomowa, jeśli chodzi o oddanie życiorysu Lema. Świadczy o tym cytat Tomasza Lema, który jak deklaruje na pierwszej stronie „dzięki niej mógł lepiej zrozumieć jego własnego ojca”. Oprócz podróży po życiorysie ikony polskiego sci-fi, Max Cegielski przygotował zestawienie książek, które przybliżą zainteresowanym zrozumienie rosyjskiego społeczeństwa.

Tue, 15 Mar 2022 14:16:26 +0000
„Królowa głodu” czyli western postapokaliptyczny z chadami i chudzielcami. Wojciech Chmielarz

Co się dzieje, kiedy autor, który w świecie kryminału zgarnął już wszystkie możliwe nagrody, wypuszcza fantastykę? Max Cegielski z Wojciechem Chmielarzem o „Królowej głodu”. Książce, która zaczynała od formy ebooka i została odrzucona przez 2 wydawnictwa, a dziś zbiera pokaźne grono entuzjastów. Jak autorowi udało się połączyć Western, Californię z czasów Gorączki Złota i Alaskę, jednocześnie osadzając to w postapokaliptycznym wymiarze i odniesieniach do „Gry o tron”. Chmielarz na własnym przykładzie udowodnił, że demonizowane gry komputerowe, potrafią kształtować wrażliwość. To historia o tym, jak społeczeństwo, w którym każdy ma sekrety i kogoś nienawidzi odbudowuje się po katastrofie. O ile różniłyby się postaci kobiece i wątki cielesne, gdyby „Królowa głodu” powstała dziś, a nie 10 lat temu? Mimo upływu lat, w utworze nie zabrakło chadów i przegrywów. Można śmiało określić ten epizod .TXT jako fantastyczny.

Mon, 07 Mar 2022 08:51:30 +0000
Czego nauczyło nas Black Lives Matter? Przemysław Wielgosz

Przemysław Wielgosz, dziennikarz, autor, publicysta, redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika „Le Monde diplomatique” odwiedził Maxa Cegielskiego. Pretekstem do rozmowy była wydana niedawno książka “Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić”. Istnieje nierozerwalny związek między kapitalizmem, a rasizmem, a jego trwałość rozmówcy omówili przechodząc przez dawne dzieje Polski do ruchu Black Lives Matter. Gdzie szukać podwalin współczesnego rasizmu w Polsce i dlaczego czasy Holocaustu nie są dobrym kierunkiem? Ludzie na nowo zauważyli, że są biali, ale to żaden precedens w historii naszego kraju. Pochodzenie i brak wykształcenia już za czasów i na przykładzie polskich służących, uzmysławia nam, jak bardzo jako społeczeństwo lubiliśmy i nadal lubimy tworzyć oddzielną rasę w jednym kraju. Jaka jest geneza określenia “ciapaty”? Czego nauczyło nas Black Lives Matter i dlaczego protesty, które w ostatnich latach przechodziły przez ulicę Warszawy i innych miast w Polsce mają wymiar klasowy? W najnowszym epizodzie .TXT odmieniamy klasizm i rasizm przez wszystkie przypadki.

Wed, 02 Mar 2022 17:27:18 +0000
Fikcja z reporterską odpowiedzialnością. Jędrzej Pasierski

Na rynku dopiero od 6 lat, a już znalazł się w czołówce peletonu polskiego kryminału. Jędrzej Pasierski przy okazji wydania “Gniazda” znów odwiedził Maxa Cegielskiego. Mało kto mógł oddać klimat Beskidu Niskiego jak on sam, dlatego swoich czytelników, a teraz także słuchaczy podcastu, zabrał w podróż po tych malowniczych terenach. A wszystko z kryminalno-społecznym twistem. Z urodzenia - warszawiak, losowo - gorliczanin, bo do Gorlic wyjechał z rodzicami w pierwszych miesiącach życia. W serii swoich powieści przywraca pamięć o Łemkach i obrazuje nastroje społeczne tego regionu. Wyjaśnia czym jest tytułowe “Gniazdo” i co symbolizuje w powieści gorlicka ropa. Gdzie zaciera się granica między fikcją, a odniesieniami do rzeczywistości? Jak na jego działalność reaguje gorlicka społeczność? Dlaczego lepiej tworzy mu się postaci kobiece niż męskie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tym epizodzie .TXT.

Mon, 21 Feb 2022 11:46:18 +0000
Kogo uwiera tożsamość Ślązaków? Zbigniew Rokita

Flirt z ciągłym poczuciem bezsilności przy próbie obiektywnego pisania o swoich rodzinnych stronach, czyli „Kajś: opowieść o Górnym Śląsku”. Max Cegielski w rozmowie ze Zbigniewem Rokitą, autorem reportażu i laureatem dwóch nagród Nike. Dlaczego pisanie reportażu go wkurza i co robić z puchnącym ego? Co znajdzie się w teatralnej adaptacji, a czego zabrakło w książkowej wersji? Kogo nadal uwiera tożsamość Ślązaków? Czy istnieje historia Śląska, która nie jest mitologią, a jeśli tak, to czy można ją napisać bez wzmianki o górnictwie i kościele katolickim? Kiedy w dobie przesadnej binarności zderzy się społeczność, która przywiązuje zbyt dużą wagę do historii, powstaje reportaż, który udowadnia, że nadeszło powolne wyciąganie kija ze śląskiej dupy… Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Sun, 13 Feb 2022 10:45:09 +0000
Wulgarna klasyka gatunku. Maciej Świerkocki i Jarosław Mikołajewski

Jeśli „Ulisses” i „Boska Komedia” śnią Wam się po nocach jako koszmary z liceum, to po wysłuchaniu tej rozmowy sięgnięcie po nowe wydania i zmienicie zdanie. Gośćmi Maxa Cegielskiego byli tłumacze i autorzy nowych przekładów „Ulissesa” Jamesa Joyce’a - Maciej Świerkocki oraz „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri - Jarosław Mikołajewski. Pływali po oceanach możliwości pracując z utworami z kanonu. W tekstach, nad którymi można by pracować całe życie musieli postawić sobie jakieś ramy, żeby nie popłynąć. Unikali niewiast, panien nadobnych, ale nie szczędzili wulgaryzmów. Czym kierowali się w tłumaczeniach? Jak wyłapać znaczenie i kontekst słów, napisanych w języku, który wówczas dopiero powstawał i przełożyć to na zrozumiały dla odbiorców. Które sformułowanie z „Ulissesa” śmiało mogłoby się znaleźć na liście finalistów plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku? Czy dobrymi chęciami przekład Dantego jest wybrukowany? O nietypowym podejściu do klasyki posłuchacie w tym epizodzie .TXT.

Sun, 06 Feb 2022 10:45:05 +0000
Wszyscy mamy swoje trumienki. Agnieszka Jelonek

Historia o trójkącie emocjonalnym i nie tylko. Kto i dlaczego musi być cicho? A właściwie dlaczego trzeba być głośno i wiedzieć, co chce się powiedzieć. Czy długie książki to domena starszych pisarzy? Jak radzić sobie z traumami z dzieciństwa, które przenikają przeróżne aspekty naszego dorosłego życia? Dlaczego mężem głównej bohaterki powieści „Trzeba być cicho” nie mógł zostać Polak, tylko przedstawiciel narodu, który już poradził sobie z widmami nadal wiszącymi nad naszym społeczeństwem? O sekretach zakopywanych na podwórku i schematach powielanych przez pokolenia w polskich rodzinach. O książce, której tytuł paradoksalnie powinno odczytywać się odwrotnie i debiucie, który dziś ma miano Białego Kruka. W tym epizodzie .TXT Max Cegielski rozmawiał z Agnieszką Jelonek, autorką powieści psychologicznych i scenarzystką serialowych klasyków takich jak „Brzydula” czy „Na Wspólnej”.

Sun, 30 Jan 2022 11:23:19 +0000
Teksty, które chce się czytać. Dariusz Fedor o Kontynentach

„W dzisiejszych czasach sztuka polega na hierarchizowaniu wieści ze świata, a właściwie obrazów świata i sensownym ich układaniu.” Max Cegielski w rozmowie z Dariuszem Fedorem, redaktorem naczelnym Kontynentów, najstarszego czasopisma podróżniczego w Polsce. W historii „Latynoafryki” roku 71 i odkrywaniu pierwszych tekstów Ryszarda Kapuścińskiego. O dziejach magazynu, jego obecnej formie i triadzie przewodniej: zobaczyć, poznać, zrozumieć, która towarzyszy mu nieodłącznie.

Mon, 24 Jan 2022 10:01:31 +0000
Mądrość ptaków. Jacek Karczewski

Co kryje się za powiedzeniem „ptasi móżdżek” i dlaczego niewiele ma ono wspólnego z prawdą? Czy gołąb to równoprawny mieszkaniec miasta czy „latający szczur albo ptak, który sra”? Max Cegielski w rozmowie z Jackiem Karczewskim autorem „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze” o zmianach w postrzeganiu ptaków na przestrzeni wieków, ich roli w ekosystemie i boskim pierwiastku.

Sun, 16 Jan 2022 10:45:06 +0000
Czy książka może mieć za dużo liter? Bogna Świątkowska

Tym razem gościnią Maxa Cegielskiego jest Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana), z którą wspólnie podejmą się próby podsumowania roku 2021 pod kątem książek i albumów związanych z architekturą, wizualnością i sztuką. Jak ona sama mówi - jej księgarnia jest na tyle mała, że na półkach może pomieścić tylko najlepsze pozycje. Posłuchajcie nie tylko o tym, co Bogna zawarła w swoim zestawieniu, ale też o tym, jak zaskakujące czasami może być życie księgarki. Dlaczego uważa, że przy wyborze książki możesz kierować się nawet wyłącznie kolorem okładki? Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Mon, 10 Jan 2022 13:06:23 +0000
Podsumowanie roku 2021. Anna Król i Paulina Wilk [Big Book Cafe]

Próba literackiego podsumowania roku, do którego Max Cegielski zaprosił Annę Król i Paulinę Wilk - twórczynie Big Book Festival i Big Book Cafe. Wspólnie zastanowili się, czy za pandemicznym wzrostem sprzedaży książek poszło również zwiększenie czytelnictwa oraz z jakimi wyzwaniami mierzyli się autorzy i redakcje w 2021. Oczywiście nie mogło zabraknąć subiektywnych rekomendacji tytułów minionego roku, zarówno z polskiego podwórka, jak i zagranicznych wydawnictw.

Thu, 30 Dec 2021 10:45:09 +0000
Charakterne czasy. Piotr Dorosiński

Czy metal bez ideologii jest niedzielnym wędkowaniem? Czyli o wierze w braterstwo i ciemność oraz podziemnym okultyzmie pod sztandarem biblii szatana. O dwóch stronach metalowej sceny przełomu lat 80. i 90. minionego stulecia - ekstremalnie radykalnym black metalu i teatralnie brutalnym death metalu. W rozmowie z Piotrem Dorosińskim, autorem książki „Rzeźpospolita”.

Tue, 28 Dec 2021 14:45:08 +0000
O tak zwanym języku polityki. Michał Rusinek

Gościem .TXT jest Michał Rusinek - literaturoznawca, językoznawca, tłumacz - autor książek poważnych inaczej i poważnych wprost. Opowie o swojej nowej książce -„Mroczny Eros. Pypcie na języku polityki”, a że ma ucho do słów, to Max Cegielski trochę obawia się, że zostanie złapany za któreś słówko. Uda się? O tym, jak interpretować określenie „tak zwany” albo „niejaki” i dlaczego niektóre słowa obtaczamy w bułce tartej i jajku. Dlaczego ironia już nie pomaga na to, że wszyscy mówimy językiem dobrej zmiany? Czy najgorsza obelga w przedszkolu to „uchodźca” i kim są (tak zwani) „oni”? O tym, jak wsłuchiwać się w język polityki, brać pod lupę poszczególne jego frazy, interpretować, psychoanalizować i dekonstruować… Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Mon, 27 Dec 2021 16:53:01 +0000
Literatura wizualna. Bolesław Chromry

I wanna party with Elżbieta Jaworowicz. Autobusem do Zbąszynka. Kalendarz pyleń. Żyj tak, żeby żyłka pękła. Ale to nieprawda. Prześpij się z tym. Bolesław Chromry odwiedza Maxa Cegielskiego, żeby porozmawiać o swojej nowej książce. O czym to .TXT? Zaczynamy od literatury wizualnej, do której wrócił jak bumerang - ale nie jak boomer. Co się zmieniło w jego życiu? Czy będzie marnotrawnym copywriterem? Jak wygląda jego proces twórczy? Bolesław Chromry o tym, że potok wiadomości warto ograniczać, ale katalog tematów trzeba mieć. Są tematy, które go wkurzają i anegdotki, które tu przytacza. Na .TXT zaprasza Max Cegielski.

Thu, 16 Dec 2021 12:40:05 +0000
Mizeria, ziemniaki i schabowy. Manuela Gretkowska

Szła jak taran i nie miała oporów, że czegoś nie wypada. Lucyna Ćwierczakiewiczowa, czyli Lucy Ćwiara, to kobieta totalna. Gwiazda swojej epoki, kontrowersyjna i wyprzedzająca epokę. Żyła w XIX wieku, nazywali ją „kucharą”, wypromowała swój „zestaw specjalny” (czyli: schabowy, mizeria i ziemniaki) oraz prowadziła tak zwaną akademię życia dla ubogich panien. Przekonywała je, że muszą sobie radzić w życiu same, a nie liczyć na wpływowych mężczyzn. To właśnie o niej Manuela Gretkowska napisała książkę „Mistrzyni”. To nie jest o kuchni, mimo że Ćwierczakiewiczowa właśnie ze swoich przepisów jest znana najbardziej. To nawet nie jest biografia, bo cytaty z Lucy są słowami Manueli. To opowieść o kobiecie, która wyprzedzała swoje czasy i - przewrotnie - o czasach, w jakich teraz żyjemy. Tak więc - paciorek, likierek i spać. Manuela Gretkowska w rozmowie z Maxem Cegielskim w .TXT.

Sun, 05 Dec 2021 18:33:15 +0000
Komu ten rynek ma służyć? Marek Szymianiak

Prudnik, Bartoszyce, Jasło... a w nich ich mieszkańcy, którzy zmagają się z wyludnieniem, upadającym przemysłem, bezrobociem, problemami mieszkaniowymi, betonozą, utrudnionym dostępem do ochrony zdrowia, układami politycznymi. Miasta, w których upadają oba rynki - pracy i te będące centrum miejscowości. To bohaterowie nowego reportażu Marka Szymaniaka, "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast". Dlaczego mniejszych a nie małych pyta Max Cegielski i otrzymuje wyczerpująca opowieść o Polsce spoza naszej bańki. Jak pisać z szacunkiem o tych, którym odbierano tak wiele przez ostatnich 30 lat?

Sun, 28 Nov 2021 18:33:18 +0000
Z Mickiewiczem w szafie. Grzegorz Uzdański

Mickiewicza czyta się w szkołach za wcześnie i nie łączy się go z prawdziwie frapującymi historiami w jego biografii, co z pewnością bardzo pomogłoby i jemu samemu i kolejnym młodym odbiorcom jego twórczości. Bo przecież każdy z nas ma tego Mickiewicza w szafie. Tak jak bohaterowie "Wypióra", nowej książki Grzegorza Uzdańskiego, gościa kolejnego epizodu .TXT. Tekst napisany trzynastozgłoskowcem dzieje się we współczesnej Warszawie, a Mickiewicz jest tu wampirem. Jak Uzdański wyjmuje go z tej szafy i czy nadal ma pomysły na "Nowe wiersze sławnych poetów", czyli swój długoletnie projekt, który przyniósł mu popularność.

Sun, 21 Nov 2021 18:33:19 +0000
Miasto rozwarstwione. Błażej Brzostek

"Nikogo bym nie przekonywał, że Warszawa jest unikalnym i świetnym miastem" mówi Błażej Brzostek autor 800 stronnicowej przekrojowej książki o historii stolicy. "Wstecz. Historia Warszawy do początku" jest napisana niczym CV, zabiera czytelnika do Warszawy współczesnej i średniowiecznej. O cenach w PRL-owskich kawiarniach, tym, że łatwiej opisać historię domów publicznych niż seksu za kotarami domostw, po wyparcie wsi z miasta i jej późniejszy powrót. .TXT o mieście rozwarstwionym i książce zbierającej je w całość.

Tue, 16 Nov 2021 18:33:21 +0000
2 tygodnie na żałobę. Tomasz Stawiszyński

Tomasz Stawiszyński jest pierwszym autorem w historii .TXT, który pojawia się w tym podcaście drugi raz. Okazją do wizyty jest wydana właśnie książka "Ucieczka od bezradności". Czy kapitalizm zabrania nam śmierci i żałoby i jak wellness i fitness zastąpiły religię, zachowując jej strukturę, a zmieniając szatę na świecką? Czy żałobę dłuższą niż dwa tygodnie należy leczyć farmakologicznie? I czy śmierć zastąpiła w naszym życiu to wstydliwe miejsce, gdzie kiedyś leżał seks?

Tue, 09 Nov 2021 18:33:24 +0000
Coś mocniejszego. Anna Kamińska

"Marek Kotański był 'bardzo gorący', więc wiele jego wad widać było wyraźniej" mówi o swoim bohatarze Anna Kamińska, biografistka. Dla niej to pierwsza "męska" książka po biografiach Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz, dla nas możliwość spojrzenia na legendę twórcy Markotu i Monaru bez dyplomacji. To opowieść o podejściu Kotańskiego, które sprawdzało się w czasach PRL-u i kłopotach, które napotkał po ustrojowej transformacji oraz polskich plagach, z którymi starał się walczyć z różnym skutkiem od lat 70-tych do przedwczesnej śmierci w 2002 roku. Rozmowa Maxa Cegielskiego z autorką "Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja" to także próba zastanowienia się nad przyczynami popularności biografii w Polsce.

Sun, 31 Oct 2021 18:33:27 +0000
Bez domu, nie bezdomni. Jessica Bruder

"Możesz powiedzieć: „Przeżywam przygodę” albo być krok od bezdomności i obie te rzeczy będą jednocześnie prawdziwe", mówi Jessica Bruder, autorka "Nomadland", reportażu, który posłużył za kanwę oscarowego filmu pod tym samym tytułem. Bruder przyleciała do Polski odebrać nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż roku 2020 i przy tej okazji odwiedziła studio newonce.radio, by opowiedzieć m.in o dalszych losach swoich bohaterów, pracy w Amazonie i cały czas ogromnym problemie bezdomności rozumianym na różne sposoby.

Sun, 24 Oct 2021 17:33:30 +0000
Scenariusz znaleziony w Saragossie. Kasper Bajon

Kasper Bajon najchętniej zostałby archeologiem. Ale na razie cieszy się sukcesami na innych polach. Jest finalistą tegorocznej Nagrody Nike za "Fuertę" i z sukcesem pisze scenariusze - m.in. do "Rojsta" i jego kontynuacji, "Rojst '97". Które z tych zajęć daje mu zatem większe spełnienie? Co łączy jego najnowszą książkę - "Ideot" z "Pamiętnikiem znalezionym w Saragossie" Potockiego i kto w rzeczywistości napisał "Frankensteina"? Ile zmyśla, a ile riserczuje i dlaczego nie podąża za psychologicznym tropem swoich bohaterów Kasper Bajon mówi Maksowi Cegielskiemu w kolejnym epizodzie .TXT.

Mon, 11 Oct 2021 17:33:32 +0000
Suknia balowa w Auschwitz. Karolina Sulej

Żeby zrozumieć jakim skarbem był w obozie kawałek materiału, trzeba zrozumieć ten przedmiot w całym kontekście. Karolina Sulej, w ubiegłorocznych "Rzeczach Osobistych" i nowszych, właśnie wydanych "Historiach Osobistych", przywraca pamięć przedmiotom, a zwłaszcza strojom. To nie są tylko opowieści o obozowych pasiakach, ale wszystkich ubraniach, które zmieniając swoje przeznaczenie potrafiły upokorzyć lub ocalić. O tym jak funkcjonować, po zetknięciu się z dramatycznymi śladami ludzkich historii, świadectwach, których nie można zignorować i pamięci oprawców, którą przyjęliśmy za obowiązującą.

Thu, 30 Sep 2021 17:33:35 +0000
Magia zaangażowana. Dominika Słowik

Dominika Słowik, laureatka Paszportu Polityki 2019 roku z "Zimowlę" powraca nową książką - cyklem opowiadań - "Samosiejki'. "Pisanie nie jest tylko procesem intelektualnym" mówi Maxowi Cegielskiemu, i dodaje, że "nie wierzy w terapeutyczną formę pisania". O katastrofie klimatycznej, która jest integralną częścią "Samosiejek", tym, że Jaworzno to nie Śląsk i śmierci "realizmu magicznego" a narodzinach "magii zaangażowanej" w jej twórczości.

Sun, 26 Sep 2021 17:33:38 +0000
Na Podhalu nikt ci prawdy nie powie. Igor Brejdygant

Akcja "Wiatru" Igora Brejdyganta jest jak halny, ma swoje zrywy i momenty spokojniejsze. Kryminał rozgrywający się w Tatrach i na Podhalu to nowa powieść autora książek i scenariuszy, którego projekty należą do najczęściej ekranizowanych w Polsce. Jak odnaleźć prawdę u Górali? Czy główny bohater "Wiatru", Wawrzyniec (imię również nie jest przypadkowe), to sam autor i jaką rolę pełnią w powieści Zakopane i sztuka? Max Cegielski zaprasza na .TXT z wątkami filmowo-serialowymi, czyli drugą ważną relacją zawodową Igora Brejdyganta

Mon, 20 Sep 2021 17:33:41 +0000
Co Kalina Jędrusik wrzucałaby na Insta? Ula Ryciak

Ekspansywna zmysłowość Kaliny Jędrusik nie przystawała do czasów w których żyła. Ale czy przystawałby do tych dzisiejszych? Ula Ryciak, autorka "Niemoralnej. Kaliny" opowiada Maxowi Cegielskiemu o tym, dlaczego woli boginie od migotliwych herosek i czy udało się jej przebić przez grę i fantazję w życiorysie Jędrusik? Co jest tak niezwykłego w tej nieżyjącej od 30 lat aktorce, że regularnie powraca w świadomości kolejnych pokoleń?

Wed, 15 Sep 2021 17:33:44 +0000
Metoda Malinowskiego. Grzegorz Łyś

Bronisław Malinowski wymyślił współczesną antroplogię. Ale nim to się stało, musiał się na nią zdecydować, bo jego plan zakładał zostanie wybitnym uczonym, ale nie do końca wiedział w której dziedzinie. O tym, jak Malinowski zrewolucjonizował antropologię, roli Witkacego w jego życiu i tym, jak został obok Curie-Skłowskiej najwybitniejszym polskim naukowcem. A wszystko przy okazji premiery "Dzikich żądz", biografii Malinowskiego autorstwa Grzegorza Łysia, który jest gościem Maxa Cegielskiego w kolejnym epizodzie .TXT.

Sat, 04 Sep 2021 17:33:46 +0000
Potwór z wieloma głowami. Antonio Talia

Ndragheta to kalabryjska mafia, której macki siegają tak odległuch od Włoch miejsć jak Hong Kong czy Kanada? Na pytanie, jak doszło do takiej ekspensji, w swoim reportażu "Droga krajowa numer 106" próbuje odpowiedzieć dziennikarz Antonio Talia. Co wspólnego z powstaniem 'ndraghety mają piraci i jaki wpływ na ich działanie ma religia katolicka oraz tradycyjne kalabryjskie święta? Dlaczego 'ndraghete, w odróżnieniu od mafii sycylijskiej można nazwać potworem z wieloma głowami? Rozmowa Maxa Cegielskiego z Antonio Talią odbyła się w ramach festiwalu Literacki Sopot, poświęconego w 2021 roku Włochom.

Sun, 29 Aug 2021 17:33:49 +0000
Jak żyć surrealistycznie? Agnieszka Taborska

Surrealizm jest jedynym z awangardowych ruchów, który wciąż jest żywy, bo odwołanie do współczesności jest dla niego czymś naturalnym. Agnieszka Taborska, historyk sztuki, tłumaczka, pedagog i pisarka, autorka zarówno książek dla dzieci, jak i naukowych esejów opowiada Maxowi Cegielskiemu dlaczego surrealizm jest nadal fascynujący. O historii ruchu, który miał także swoje ciemne strony; o spotkaniach z nielicznym gronem surrealistek i poradach, które zgromadzono w eseju: "Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć" w podcaście .TXT

Sun, 22 Aug 2021 17:33:51 +0000
Tarantino na emigracji. Bartosz Sadulski

Bartosz Sadulski, dziennikarz i poeta właśnie zadebiutował powieścią - książką bez dialogów, książką o nafcie, książką o literaturze. "Rzeszot" jest wesoły i wcale nie trzeba "kumać XIX-wiecznej cza-czy", żeby ją zrozumieć. Bo ten debiut jest jak Tarantino na emigracji. O tym, czy łatwo przejść z poezji do prozy, o zabawie językiem i maturalnym temacie, który mógłby dotyczyć Podedwornego, głównego bohatera "Rzeszota".

Thu, 19 Aug 2021 17:33:54 +0000
Dodatek Intelektualny. Eseje graficzne Alison Bechdel

Komiks, powieść graficzna cze esej? Można spierać się o formę, ale na pewno nie o treść, bo prace Alison Bechdel to czysta jakość, którą od dekad docenia się w USA, a od jakiegoś czasu również w Polsce, dzięki wydawnictwu Timof, Pawła Timofiejuka. O "Sekrecie Nadludzkiej Siły", najnowszej pracy Bechdel, która właśnie ukazała się na polskim rynku i poprzednich, w tym legendarnym "Fun Home" w pierwszym .TXT (choć Max bije się w pierś) w całości poświęconym komiksom. Co uniwersalnego jest w twórczości Bechdel i czy komiksem da się przywrócić wiarę w sport?

Wed, 11 Aug 2021 17:33:56 +0000
Grubą Kreską. Grzegorz Piątek

Obronił dyplom na architekturze, ale od lat już tylko o niej pisze. Grzegorz Piątek, autor "Najpiękniejszego Miasta Świata" oraz "Niezniszczalnego", czyli książki o Bohdanie Pniewskim opowiada w .TXT o architekturze, która jest emanacją władzy i człowieku, który się jej kłaniał. O tym jak powojenna władza nakłaniała do śmiałości w projektowaniu i dlaczego architektura praktycznie zawsze jest oportunistyczna?

Fri, 30 Jul 2021 17:33:59 +0000
1200 bram do Polski. Michał Szlaga

Michał Szlaga, trochę z przypadku, trochę z powołania został kronikarzem Stoczni Gdańskiej. Najpierw jej urbanistycznego, architektonicznego dziedzictwa, a później tego ideowego, historycznego. Związany z terenem stoczni od ponad 20 lat, wydał niedawno książkę fotograficzną pod tytułem "Brama", będącą zborem ponad 1200 fotografii placu Solidarności i słynnej bramy nr 2. Sam mówi, że to hołd złożony przyrodzie, zwyczajności, człowiekowi we własnym mieście. Ale to także opowieść o Polsce ostatnich dwóch dekad, bez ideologicznego oceniania. Po prostu każdy ma swój klucz do tej Bramy.

Thu, 22 Jul 2021 17:34:03 +0000
Muzyczny nomada znad Wołgi. Konstanty Usenko

Człowiek-orkiestra, Konstanty Usenko, opowiada o swojej nomadycznej naturze pisarskiej i kontekstach muzycznych. Jakie znaczenie ma dla niego Kazań i Koźmodemiańsk? "Wykresy fal środkowej Wołgi" to najnowsza pozycja w dorobku Usenki – muzyka związanego z Super Girl Romantic Boys czy 19 Wiosen. O książce, muzyce i kontekstach kulturowych posłuchacie w tym epizodzie .TXT. Zaprasza Max Cegielski.

Sat, 10 Jul 2021 17:34:07 +0000
Nasze wielkie greckie problemy. Dionisios Sturis

W zalewie pięknych zdjęć z greckich wakacji, warto zdać sobie sprawę, że ten słoneczny kraj od dekad zmaga się z wieloma kryzysami, zarówno społecznymi jak i politycznymi. Część z nich znalazła ujście w rządach populistów lub wręcz neonazistów, część rozwiązała się na ulicach, a wszystkiemu przyświecał "Złoty Świt". Dionisios Sturis, autor reportażu "Zachod Słońca na Santorini" opowiada Maxowi Cegielskiemu o współczesnej Grecji ale równie o tym, jak uciekinierzy greccy trafili po II Wojnie Światowej do Polski.

Sun, 04 Jul 2021 17:34:10 +0000
Przelot po kryzysach. Anna Cieplak

"Ma Być Czysto", debiut Anny Cieplak zgarniał nagrodę za nagrodą. Teraz pisarka powraca powieścią "Rozpływaj się", w której stara się być jeszcze bliżej bohaterów i poszerzać granice tego co jest realistyczne. Czy tytuł możemy czytać jako nawiązanie do Baumana? Dlaczego na Śląsku, gdzie dzieje się akcja książki, przemiany widać wyraźniej? O zainteresowaniu autorki problemami i kryzysami nie tylko wieku nastoletniego oraz ostatnim polskim rytualnym mordzie, w rozmowie z Maxem Cegielskim

Wed, 30 Jun 2021 17:34:13 +0000
W głębinach niesamowitej slowiańszczyzny. Piotr Paziński

Co ma Mickiewicz do literatury grozy? Czy rodzimy Romantyzm miał prawo czerpać z obcych wzorców czy raczej trzymać się lokalnego, ludycznego charakteru? Piotr Paziński, autor wydanej właśnie antologii „Opowieści niesamowite z języka polskiego”, gdzie Krasiński funkcjonuje obok Leśmina a Lem obok Reymonta - wszyscy w opowiadaniach grozy - opowiada historię polskiej literatury z dreszczem. Czy Wiedźmin Sapkowskiego to pokłosie takich opowiadań? A może „Solaris” Lema to nic innego jak „Nawiedzony dwór”.

Mon, 07 Jun 2021 17:34:18 +0000
Seks o smaku lodów bambino. Marta Dzido

Zmysłowość, sensualność, namiętność. Książka “Sezon na truskawki” Marty Dzido to opowieść o wyzwalaniu się z opresji, ale nie znajdziecie w niej buntu, tylko dużo radości i słodyczy. O rytualnym unoszeniu spódnicy, nieheteronormatywnej miłości, która smakuje truskawkami i szkolnym dziewczyńskim gangu wyrównującym rachunki opowiedziała Maxowi Cegielskiemu w kolejnym podcaście .TXT.

Sun, 30 May 2021 17:34:22 +0000
Jak wymyślić Himalaje? Piotr Trybalski

Dla himalaistów pokroju Andrzeja Zawady liczyła się perspektywa narodowa a nie ustrojowa. Wspinali się dla Polski, a nie dla PRL-u, jednocześnie cynicznie i wzajemnie wykorzystywali się z władzą ludową. "Andrzej Zawada. Wszechmogący" to opowieść biograficzna, szczera i wielowątkowa. O kopiowaniu przez Zanussiego, relacjach z kobietami, otwarciu gór na nowo, czyli całym życiu wybitnego polskiego sportowca (tak jest, sportowca) w rozmowie z Piotrem Trybalskiem, autorem jego biografii. Zaprasza Max Cegielski

Sun, 20 Jun 2021 17:34:25 +0000
Detal historii. Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska, urodzona pokolenie po II Wojnie Światowej, niczego się tak nie bała jak właśnie wybuchu wojny. Może właśnie dlatego jej nowa książka "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia" jest już drugą, której tematyka sięga do historii sprzed niemal osiemdziesięciu lat. O traktowaniu biografii jako reportażu, perspektywach wojny z punktu widzenia dzieci w Polsce i Niemczech, wygłupach z synem Hansa Franka i fałszywych wspomnieniach w rozmowie z Maxem Cegielskim

Sat, 12 Jun 2021 17:34:29 +0000
Systemowe zło. Jakub Żulczyk

“Alkohol jest środkiem przeciwbólowym. Żeby uzależnić się od środka, który przynosi ulgę, musisz jeszcze przed rozpoczęciem picia mieć w sobie napięcie. Ludzie nie uzależniają się, bo chcą się dobrze bawić” - mówi Jakub Żulczyk, komentując alkoholizm głównego bohatera książki “Informacja Zwrotna”. Marcin Kania zgubił swojego syna, ale tak naprawdę, zgubił wszystko. To specjalne wydanie podcastu .TXT będące zapisem spotkania autorskiego z Jakubem Żulczykiem. Czeka was godzinna rozmowa o pisaniu (anty)kryminału, dzikiej reprywatyzacji, pochodzeniu zła i o tym, dlaczego świat potrzebuje wspólnotowości.

Sun, 23 May 2021 17:34:33 +0000
Opowieść o pierwszeństwie. Anna Król

Pierwsze kobiety wspinające się po Tatrach, musiały zakładać spodnie pod spódnice, bo nie wolno było wchodzić im w nieprzyzwoitych strojach. Patrząc w dół, widziały tylko modlące się i spluwające za nimi góralki. Anna Król, autorka książki “Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach”, tworzy portrety zapomnianych, nietuzinkowych kobiet, których historie nie zostały dotąd opowiedziane. Nie wszystkie potoczyły się szczęśliwie, ale wszystkie – wbrew schematom. Czy bohaterki odnalazły upragnioną wolność?

Sun, 16 May 2021 17:34:38 +0000
Kiedy budzi się odwaga. Marcin Wicha

O co chodzi w czarnym kwadracie na białym tle? Tego dowiecie się z najnowszej książki Marcina Wichy “Kierunek Zwiedzania”. To nie jest zwykła opowieść, to spacer po wyimaginowanej wystawie Malewicza, czołowego artysty awangardy, gdzie eksponatami są znaki interpunkcyjne, buraki cukrowe i ludzkie losy. O wychowaniu w wizualnym reżimie, mało emocjonalnym języku miłości i futurystach, budzących w człowieku odwagę. Rozmowa Maxa Cegielskiego z laureatem nagrody NIKE za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Fri, 07 May 2021 17:34:41 +0000
Barwny portret zagubionego pokolenia

Ten epizod to wspomnienie Mirosława Nahacza, przedwcześnie zmarłego twórcy powieści “Osiem cztery”, “Bombel” i “Lola”, wznowionych właśnie przez wydawnictwo Czarne. Jędrek Pasierski, bliski znajomy Mirka, opowiada o łemkowskim pochodzeniu autora i o tym, jak bardzo akcja jego książek była podobna do rzeczywistości. Kazimierz Malinowski komentuje ostatnią, niedokończoną powieść Nahacza, którego twórczość jest zbiorem doświadczeń pokolenia, bawiącego się, kochającego, imprezującego i poszukującego sensu życia w halucynogennych doświadczeniach. Brzmi znajomo?

Fri, 30 Apr 2021 17:34:44 +0000
Rzeczywistość tchnie grozą. Robert Sudół

Czy łatwo przetłumaczyć jamajski slang? Robert Sudół, tłumacz książek Marlona Jamesa, w tym nagrodzonej Bookerem "Krótkiej historii siedmiu zabójstw", opowiedział o najnowszej książce pisarza, brutalnej literaturze osadzonej w fantastycznej afrykańskiej scenerii. Poznacie historię ludzi, którym Pan Bóg odmówił zbawienia, gdzie naturalistyczne opisy przeplatają się z wątkami queerowymi, a stare niewolnice mają powiązania z Homerem. Czytajcie "Czarnego Lamparta, Czerwonego Wilka" i słuchajcie .TXT.

Sun, 25 Apr 2021 17:34:54 +0000
Kobiety nie dadzą się już zrobić w konia. Agnieszka Graff

Milczenie na temat praw kobiet to część układu politycznego, a opowieść o wielkim kompromisie ma się jeszcze lepiej niż kiedyś. Agnieszka Graff, autorka książki “Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym”, opowiada o żelaznych damach, poddaniu kobiet kościelnej dyktaturze i seksizmie lat 90. Czym różni się obecne pokolenie feministek, od tego sprzed 30 lat?

Fri, 16 Apr 2021 17:34:58 +0000
Nadajniki Rydzyka. Tomasz Piątek

Macierewicz, Morawiecki, Duda - do bohaterów dziennikarskich śledztw Tomasza Piątka właśnie dołączył Tadeusz Rydzyk. Dokąd (i do kogo) prowadzą kręte ścieżki z tytułu nowej książki? Jak wygląda historia jednego z największych medialnych sukcesów III RP, który prezentowanymi publicznie poglądami wyprzedził amerykańską alt-prawicę? O zdobywaniu narzędzi do pracy, nieprzegrywaniu procesów sądowych i nieustającej potrzebie poszukiwania tropów w rozmowie z Maxem Cegielskim.

Fri, 09 Apr 2021 17:35:02 +0000
Ok, już to umiem. Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek to jeden z najpłodniejszych polskich pisarzy ostatnich dwóch dekad, autor książek, słuchowisk, komiksów i opowiadań, laureat nagrody im. Janusza Zajdla, silnie związany z literaturą fantasy. Wydany właśnie "Drelich" to jednak powieść kryminalna, która trzyma się zasad gatunku, ale pozwoliła Ćwiekowi nauczyć się czegoś nowego. O mieszkaniu na dworcu, czyli przełożeniu metody Stanisławskiego na swoje pisarstwo, oldskullowych tematach i niewyrastaniu z fantasy w rozmowie z Maxem Cegielskim.

Fri, 02 Apr 2021 17:35:08 +0000
Modlitwa o ciekawe życie. Filip Zawada

Kiedy był mały miał dwie modlitwy, w tym jedną o ciekawe życie. Chyba została spełniona. Filip Zawada balansuje między prozą, poezją, muzyką, fotografią, w każdej z tych dziedzin znajdując swój głos. Nazywa się majsterkowiczem, a majsterkuje w życiu. Ubiegłoroczny finalisty nagrody Nike właśnie wydał nową książkę - "Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna". O tym dlaczego koty nie są bezpieczne kiedy pisze i czy łatwo wybadać jego styl w rozmowie z Maxem Cegielskim.

Fri, 16 Apr 2021 17:35:10 +0000
Serialowy love–hate relationship. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Seriale to jeden z najważniejszych elementów współczesnej kultury. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk w książce “Seriale. Do następnego odcinka” tłumaczy, dlaczego binge-watching mógł stać się kolejną kapitalistyczną opresją. O tym, kim jest showrunner, dlaczego polskie produkcje mają słabe zakończenia i dla jakich seriali Max Cegielski zarywa noce.

Fri, 19 Mar 2021 18:35:19 +0000
Jak kończy się nowoczesność. Artur Domosławski

Artur Domosławski ponownie konfrontuje się z wielką polską postacią, tym razem w biografii "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana". Dlaczego bohatera jego nowej książki należy nazywać powieściopisarzem nauk społecznych? Co kryje się za czarną legendą pistoletu, którą wypominało się Baumanowi, zamykając w niej więcej, niż w rzeczywistości się wydarzyło. O tym, że Bauman tłumaczył, ale nie tłumaczył się i czy pisanie o Kapuścińskim było łatwiejsze w kolejnym epizodzie .TXT.

Fri, 12 Mar 2021 18:35:23 +0000
Pornosylwa. Ewa Stusińska

Polskie pornoimperia i pierwsze sex-shopy. Ewa Stusińska w książce "Miła Robótka", którą sama nazywa sylwą (gatunek literacki służący dokumentacji, archiwizacji, zabezpieczeniu pamięci), podjęła się próby napisania kroniki czasów przełomu, ale z erotycznego punktu widzenia. Jak kapitalizm wyzwolił w nas chęć poszukiwania nowych obszarów seksualnej przyjemności? O zdjęciach “gołej baby” w imię praw reprodukcyjnych, szczuciu seksem i filozofii prawdziwej męskości w kolejnym epizodzie .TXT

Fri, 05 Mar 2021 18:35:27 +0000
Długa historia wyzysku i buntu. Adam Leszczyński

Chłopi stanowili około 80% populacji Polski przez większość czasu jej istnienia, a pisano o nich jakby byli mniejszością. Adam Leszczyński, autor szeroko komentowanej “Ludowej historii Polski”, opowiada Maxowi Cegielskiemu o ślepocie władzy na problemy ubogich, długotrwałej nieufności między elitami a robotnikami i krzywdzącym stereotypie polskiej wsi.

Sun, 28 Feb 2021 18:35:30 +0000
Prawda nie może zabić dobrej historii. Piotr Fiedler

Odległość między narratorem a autorem "Czułości" jest mała, ale jest. Piotr Fiedler uważa, że czytelnik wcale nie chce wiedzieć czy historia wydarzyła się naprawdę, woli się bawić ta informacją. O nieczytaniu własnej twórczości i braku reakcji ze strony środowisk feministycznych na swoją twórczość - Glasshunter z Planu B w rozmowie z Maxem Cegielskim, zdecydowanie 18+.

Mon, 22 Feb 2021 18:35:31 +0000
Rzeczywistość mnie przeraża. Tomasz Stawiszyński

Co ma filozofia do social mediów? Co w aktualnej rzeczywistości przeraża myśliciela i jak mindfulness zaprzęgnięto do korporacyjnej machiny? I Max Cegielski w rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskiem, publicystą i filozofem, który nie patrzy na świat z pozycji nieomylnego mędrca i prosi, by esejów "Co robić przed końcem świata" nie traktować jak poradnika.

Fri, 05 Feb 2021 18:35:33 +0000
Ludzie gór. Bartosz Malinowski

W Himalaje i Karakorum, czyli najdalsza (i najwyższa) literacka wycieczka w .TXT. Bartosz Malinowski, przewodnik górski, organizator wypraw na najwyższe szczyty Ziemi opowiada o swoim najnowszym wydawnictwie - "Wielkim Szlaku Himalajskim" - drugiej części opisu podróży przez górskie drogi Indii, Pakistanu i Bhutanu.

Fri, 29 Jan 2021 18:35:37 +0000
"Zmierzch" "Quo Vadis", czyli alternatywna lista lektur

Szkoła, która mówi, że czytamy tylko książki ważne i trudne, niszczy coś ważnego, czyli przyjemność czytania. W .TXT o alternatywnej liście lektur, wyparciu "Quo Vadis" przez "Zmierzch", znajdowaniu wspólnego języka poprzez literaturę i braku książek reporterskich w aktualnym wykazie lektur. Ale Julia Skórzyńska z bukbuk.pl oraz Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży - twórczynie alternatywnej listy i gościnnie podcastu - przede wszystkim namawiają, by po prostu czytać.

Sat, 23 Jan 2021 18:35:40 +0000
Strach przed wampirami i topnieniem lodowców. Julita Mańczak & Jakub Małecki

Nie boimy się już wampirów, ale boimy się katastrofy klimatycznej. Nicola Le Strange opowiada krwawe historie z Wattpada. Czego boją się współcześni nastolatkowie? Julita Mańczak i Jakub Małecki przypominają o tym, jak niebezpieczne jest dla nas topnienie lodowców i tłumaczą, czym jest glacjologia.

Fri, 15 Jan 2021 18:35:43 +0000
Księgarnia jak apteka. Bogna Świątkowska

Bogna Świątkowska z Fundacji (i księgarni) Bęc Zmiana w ostatnim .TXT roku 2020, przypomina, że księgarnie w czasie pandemii (ale i poza nią) niosły wsparcie i pomagały utrzymywać kontakt, pełniąc rolę niemal terapeutyczną . O bestsellerach i najciekawszych książkach i albumach o sztuce, które ukazały się w 2020 roku. Na liście m.in. "Codzienność Nudy", "Betonza" i "Najlepsze Miasto Świata"...

Sat, 09 Jan 2021 18:35:47 +0000
Literackie podsumowanie roku. Paulina Wilk i Anna Król

Dziewczyny z Big Book Cafe - Paulina Wilk i Anna Król oraz Max Cegielski (i jeden pies, czasem odzywający się w tle) podsumowują literacki rok 2020. Powieści polskie i zagraniczne, literatura non-fiction i ogólna sytuacja rynku, któremu pandemia być może nawet odrobinę pomogła, przynajmniej w kontekście świadomości, że książki są nadal dla nas ważne.

Thu, 24 Dec 2020 18:35:50 +0000
Problemy póżnego kapitalizmu. Korporacja Ha! Art

Proza wydawana w krakowskiej oficynie Ha! Art odpowiada na hasło "Wypierdalać" i robi to od ponad dwóch dekad. Piotr Marecki, redaktor naczelny korporacji, opowiedział Maxowi Cegielskiemu o najnowszych pozycjach w katalogu wydawnictwa, w tym szeroko komentowanych: "Projekcie" Anny Sudoł i "Niż" Macieja Topolskiego. Do podcastu - po pokonaniu szkolnych problemów - powróciła Nicola Le Strange i przedstawiła najlepszą jej zdaniem książkę 2020 roku.

Fri, 18 Dec 2020 18:35:52 +0000
Pisanie w czasie budowy. Joanna Bator

"Gorzko gorzko", najnowsza powieść Joanny Bator powstawała w tym samym momencie, w którym trwała budowa pierwszego domu autorki. Po wielu latach na walizkach, pisarka znalazła miejsce, w którym zdecydowała się osiąść przynajmniej na jakiś czas - bo nie na zawsze - to myśl zbyt przestraszająca. "Żeby napisać prawdziwą sagę rodzinną, trzeba zbudować dom" mówi Maxowi Cegielskiemu, ale prócz opisu procesu twórczego, to również rozmowa o precyzji, przemocy i kuchni.

Fri, 11 Dec 2020 18:35:56 +0000
Marzenia Sanatoryjne. Olga Drenda

Ostatecznie nie w duecie z Małgorzatą Halber, a solo, Olga Drenda opowiedziała o miłości. "Książka o miłości" u podstaw miała być czysto intelektualną zabawą, pomieszaniem sztuki wysokiej z niską, na zasadach ustalonych przez dwie autorki, które pisały ją w googlowskim dokumencie. Co jeszcze skrywa się w tej opowieści i gdzie tym razem Nicolę zaprowadziła wattpadowa ciekowość? 11 odcinek podcastu .TXT czeka.

Fri, 04 Dec 2020 18:35:58 +0000
Strategia czułej ironii. Max Łubieński

Strategia czułej ironii, czyli jak opowiadać o rodzinie. I to o TAKIEJ rodzinie. Max Łubieński, autor "Portretu rodziny z czasów wielkości", a niegdyś współtwórca osławionego "Pożaru w Burdelu" jest kolejnym gościem podcastu ".TXT". W jaki spoósb ojciec Maxa Cegielskiego uratował Maxa Łubieńskiego? Czy obaj mają kompleksy swoich ojców? Jak zakonczyła się historia "Pożaru w Burdelu" i dlaczego zakończyła się ucieczką managera z kasą?

Mon, 30 Nov 2020 18:36:02 +0000
Szczepan Twardoch. Opowieść o przeżywaniu Śląska

Druga część wywiadu ze Szczepanem Twardochem - pierwszą usłyszycie w podcaście "Z Bani". Rozmowa o literaturze, "Pokorze" i śląskości, czyli specyficznym przeżywaniu Śląska i jego parareligijności. Ile z Twardocha jest w Pokorze? I jako to wreszcie jest z animozjami między Górnym Śląskiem a Warszawą?

Fri, 20 Nov 2020 18:36:06 +0000
She-ra i zgruzowstała Warszawa

Kobiety na traktory, ale potem może jednak do kuchni, czyli powojenna Warszawa i jej mieszkańcy, a zwłaszcza mieszkanki, w rozmowie z Sylwią Chutnik. + Nicola le Strange wyjątkowo zaprasza nie na wattpada, a na Netflix i poleca serial animowany She-ra.

Fri, 13 Nov 2020 18:36:09 +0000
Mariusz Czubaj: Pisarskie linie papilarne

Czy na wattpad są kryminały? Dlaczego Mariusz Czubaj nie przepada za Taco Hemingwayem i do jakiego stopnia kryminał ogranicza jego autora? O finale przygód Heinza, planach na nową powieść i tsunami polskiego krymianału.

Fri, 06 Nov 2020 18:36:14 +0000
Agnieszka Dauksza: z szacunkiem do Jaremy, z szacunkiem do kobiet

Agnieszka Dauksza, autorka "Jeremianki" opowiada o powstawaniu swojej nagradzanej książki biograficznej, i o echach jej czasów, które odbijają się teraźniejszości.

Fri, 30 Oct 2020 18:36:16 +0000
Czy Jarocin nadal jara? Rafał Księżyk o "Dzikiej Rzeczy"

Rafał Księżyk wydał "Dziką Rzecz" i opisał trudny moment polskiej transformacji ustrojowej, widzianej przez pryzmat polskiej sceny muzycznej. Tym razem Max Cegielski, naoczny obserwator tamtych ruchów tektonicznych, razem z autorem książki omawiają ważne zjawiska undergroudu, m.in. schyłek Jarocina i zastanwiają się, czy nostalgia za latami 90-tymi jest żywa w młodym pokoleniu.

Fri, 23 Oct 2020 17:36:19 +0000
Żulczyk & Strachota: Pisarze na trzeźwo

Czy istnieje korelacja między trzeźwością a powstaniem Twoich najlepszych książek, pyta Max Cegielski w kolejnym podcaście z serii .TXT. Super szczera rozmowa trzech autorów, którzy poszli na odwyk i wrócili po sukces.

Fri, 16 Oct 2020 17:36:22 +0000
Krzysztof Varga: nie podoba mi się

Każdą sprawę trzeba konfrontować z jej drugą stroną, mówi w wywiadzie z Maxem Cegielskiem Krzysztof Varga i stanowczo broni swojego najnowszego dzieła, czyli "Dzienników hipopotama". Czy czuje się boomerem, komu wolno wydawać dużo książek i czy newonce.radio jest jak radio Wnet?

Fri, 09 Oct 2020 17:36:24 +0000
Od demonów po tłumaczenie Boba Dylana. FIlip Łobodziński

Co jest intrygującego w opowiadaniu o nastoletnich psychopatach? Prowadzących poróżnił wattpadowski test “Pamiętaj o śmierci”. Dodatkowo Filip Łobodziński opowiada o tłumaczeniu piosenek i biografii. Czy łatwo przełożyć Boba Dylana i Patti Smith na język polski? Jak czytać teksty eksperymentalne? Zaprasza Max Cegielski i Nicola Le Strange.

Fri, 02 Oct 2020 17:36:30 +0000
Od pandemii hiszpanki po shipowanie w fanfiction

Jakie jest podobieństwo między pandemią hiszpanki a koronawirusem? Na to pytanie odpowiedział Łukasz Mieszkowski, autor książki „Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski”. Dodatkowo Nicola Le Strange wprowadza do świata Wattpada. Jak napisać dobre fanfiction? Co to znaczy shipować? Na rozmowę o najciekawszych tekstach zaprasza Max Cegielski.

Mon, 28 Sep 2020 17:36:33 +0000
-
-
(基於 PinQueue 指標)
0 則留言